piątek, 25 stycznia 2013

Częste pytania do lekarza specjalisty

Na najczęściej pojawiające się na forach internetowych pytania dotyczące grypy odpowiada prof. dr hab. Lidia Brydak, Kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- PZH.

Pieczenie, swędzenie, czy zaczerwienienie sromu, a także podbarwione lub serowate upławy - przede wszystkim te objawy kojarzymy z intymną infekcją. Rzeczywiście, najczęściej w taki sposób organizm nas informuje o ataku mikrobów. Trzeba przy tym pamiętać, że niezwykle groźne zakażenia wirusowe, także te prowadzące do raka szyjki macicy, mogą przebiegać bezobjawowo. Stąd tak istotne są profilaktyczne wizyty ginekologiczne i regularne badania cytologiczne. Tylko w ten sposób można rozpoznać zagrożenie we wczesnym stadium i skutecznie leczyć jego konsekwencje.

Środki antykoncepcyjne typu hormonalnego przeznaczone są z reguły do długiego stosowania. Podczas ich przyjmowania zdarzyć się może infekcja bakteryjna wymagająca leczenia antybiotykiem. Stosowanie dwóch leków jednocześnie często powoduje wystąpienie negatywnych zjawisk spowodowanych przez ich wzajemną interakcje.

Stosowanie jednocześnie antykoncepcji hormonalnej i antybiotykoterapii może prowadzić do zaburzenia terapii antykoncepcyjnej.

Dlaczego antybiotyki osłabiają działanie antykoncepcji?
O skuteczności terapii antykoncepcyjnej decyduje tzw. cykl wątrobowo-jelitowy. Estrogeny są metabolizowane w wątrobie, a następnie wydalane z żółcią i moczem. Część estrogenów (z tych wydalanych z żółcią) jest eliminowana z kałem, a część jest powrotnie wchłaniana z jelita do krążenia (jest to cykl wątrobowo-jelitowy). Właśnie w jelicie, przy udziale enzymów bakteryjnych powstają aktywne formy estrogenów. Te aktywne formy, powstałe w wyniku obróbki estrogenów przez bakterie, które następnie są wchłaniane do krwi, wykazują działanie terapeutyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz